I, II, IV, V  09.00-20.00
III              09.00-18.00
VI             10.00-14.00
VII             11.00-14.00
Debreceno g. 5, Klaipėda
Tel.: (8-46) 36 06 76
Mob.: +370 699 37 859

Jei šuniukas baikštus

Suaugę šunys ir maži šuniukai bijo dėl įvairių priežasčių. Galbūt jūsų šuniukas patyrė neadekvatų socialinį elgesį ankstyvame amžiuje – šuniukai, kurie per pirmuosius savo gyvenimo mėnesius (socializacinio periodo metu) nėra bendravę su įvairaus amžiaus ir išvaizdos žmonėmis gali tapti itin baikštūs ir ypatingai sunkiai auklėjami. Kai kurios jūsų šuns baimės gali būti net paveldėtos iš tėvų. Jūsų šuniukas galėjo turėti neigiamos patirties su žmonėmis. Jis galėjo susirgti kai kuriomis ligomis, kurios lemia tokį elgesį, arba jis kenčia dėl kelių problemų drauge.

Ko nedaryti?

Nepadarykite klaidos versdami savo šunį bendrauti. Baikštus šuo turi išmokti gerai jaustis būdamas tarp žmonių, bet to reikia siekti palaipsniui. Neskatinkite lankytojų prieiti ir siekti šuns, kuris visas dreba ir patiria stresą, tai tik pablogins situaciją. Jeigu šuo jaučiasi „įvarytas į kampą“, laikomas ant rankų ar už pavadėlio, artinantis kitam žmogui – jis gali reaguoti net agresyviai. Jeigu tokiu metu, šuo urzgia, o jūs bandysite jį guosti ir raminti, tai tik paskatinsite jo agresyvų elgesį.

Kontroliuokite save ir nekelkite balso, būkite kantrus ir jokiu būdu nebauskite šuns. Tikslas – pakeisti jūsų šuns gerą ir malonų elgesį su nepažįstamais žmonėmis. Bet koks neigiamas jūsų veiksmas gali paskatinti šuns baimę ir nerimą. Todėl jūs jokiu būdu negalite naudotis fizinėmis tramdomosiomis priemonėmis, tokiomis kaip smaugiantis, griežtas ar elektrinis antkaklis, negalima šaukti ar mušti šuns. Bet kuri iš šių priemonių tik sustiprins jūsų šuns baimę ir nerimą.

Kontroliuokite situaciją

Pirmas dalykas, kurį jūs galite padaryti, kad jūsų šuo jaustųsi patogiau tarp žmonių, yra instruktažas svečiams, kaip elgtis būnant šalia jūsų šuns. Kuo mažiau gąsdinantis jūsų augintiniui atrodo asmuo, tuo geriau. Susitikimo metu jūsų šuo jausis geriau, jeigu svečias sėdės arba tupės, tokiu būdu išvengiama akių kontakto, o rankos laikomos prie kūno. Taip pat labai svarbų vaidmenį vaidina ramus balso tonas ir lėti kūno judesiai. Įsidėmėkite, kad jūsų šuo geriau jausis, jeigu jam bus suteikta šiokia tokia judėjimo laisvė. Jeigu per daug tempsite pavadį arba stipriai spausite šunį prie savęs – jis jausis neramiai.

Padėkite savo šuniui atsipalaiduoti žmonių draugijoje

Siekiant sušvelninti savo augintinio nerimą, reikia nuolat stengtis sukurti ypatingai teigiamas asociacijas su žmonių buvimu šalia. Esmė yra pakeisti gyvūno reakciją iš neigiamos į teigiamą. Treniruočių metu gyvūnas turėtų būti apsaugotas nuo bet kokios jam nemalonios situacijos. Pavyzdžiui, vengti masinio susibūrimo vietų pasivaikščiojimo metu, o esant triukšmingam susibūrimui namų aplinkoje – suteikite savo augintiniui ramų kambarį.

Specialūs gardėsiai šunims gali padėti sušvelninti situaciją bendraujant su žmonėmis. Pasistenkite surasti tokius gardėsius, dėl kurių jūsų šuo tiesiog „eitų iš proto“. Daugeliui šunų labai patinka maži gabalėliai iš vištienos krūtinėlės, sūrio, šaldytų – džiovintų kepenų ar pusiau drėgni skanėstai. Kad tikrai atsirastų ryšys tarp nepažįstamų žmonių ir maisto – šie specialūs gardėsiai turėtų būti duodami tiktai treniravimo metu ir pasitinkant žmogų.

Jeigu jūsų augintinis žmonių tarpe yra itin neramus, pradėkite treniravimą tokioje aplinkoje, kurioje šuo jaučiasi geriausiai – jūsų namuose ar kieme. Įsitikinkite, kad prieš tai, būdamas ramioje aplinkoje, jūsų šuo jau išmoko vykdyti komandas „sėdėt“ ir „gulėt“ be jokių dvejonių. Jeigu šios komandos dar neišmoktos – užbaikite šiuos mokymus ir tada pradėkite elgesio koregavimo pratybas. Pradėkite elgesio koregavimo treniruotes nepažįstamam žmogui stovint pakankamai toli, kad jūsų šuo nekreiptų į jį dėmesio ir būtų atsipalaidavęs. Liepkite jam sėdėti ir, kai šuo pirmą kartą pastebi svetimą žmogų, duokite skanėstą. Tada žmogus turėtų žengti žingsnį į priekį. Jeigu jūsų šuo lieka ramus, duokite jam dar vieną skanėstą. Palaipsniui prašykite žmogų prieiti vis arčiau ir arčiau. Jeigu jūsų šuo pradės rodyti neramumo simptomus (pvz.: neatitrauks žvilgsnio nuo žmogaus, atrodys susijaudinęs, mažiau domėsis atpildu), nepažįstamas asmuo gali žengti kelis žingsnius į šoną, kol jūs skatinsite savo šunį, o tada vėl žengti nedidelį žingsnį priekin. Treniruotė turi vykti lėtai, kad šuo neparodytų jokių nerimo ženklų, tokių kaip drebėjimas, atsitraukimas nuo žmogaus ar neramus inkštimas. Visada baikite treniruotę pasiekę teigiamą rezultatą. Kitą treniruotę pradėkite nepažįstamam žmogui stovint tokiu atstumu, kuris jūsų augintiniui nesukėlė jokios neigiamos reakcijos.

Vėliau palaipsniui šuo turėtų būti pratinamas prie panašių, tačiau intensyvesnių dirgiklių. Tai turėtų būti: įvairūs balso tonai ar staigūs judesiai, kuriuos atlieka prie jūsų besiartinantis žmogus. Jei reikia stipresnės kontrolės, galite pasinaudoti antsnukiu ir pavadėliu, ypač jeigu įtariate, kad šuo gali parodyti agresiją. Treniruojant antsnukio pagalba šuniui gana efektyviai užčiaupiami nasrai, jūs turite žiūrėti šuniui į akis, nuraminti jį ir neleisti jam žiūrėti į kitą žmogų tol, kol šuo visiškai nurims. Kai tik šuo nusiramina, atpalaiduokite antsnukį. Jeigu pastebite, kad jūsų šuniui būdingas agresyvumas, kreipkitės į šunų elgesio specialistą, kuris padės jums sudaryti jūsų šuniui skirtą specialią treniravimo programą.

Gyvūno nerimą gali sukelti įvairių nepažįstamų žmonių išvaizda: barzda, akiniai, skrybėlė, kepurė, nešamas daiktas, uniforma, lazda, invalidų vežimėlis, balso tonas ir kt. Atkreipkite dėmesį į tai, kas jūsų augintiniui sukelia didžiausią nerimą, ir stenkitės vengti šių dirgiklių treniruočių pradžioje. Pavyzdžiui, jeigu jūsų šuo bijo barzdų ir akinių, palaukite, kol jis pradės saugiai  jaustis tarp žmonių, neturinčių barzdos ir nenešiojančių akinių. Tik vėliau, kai jūsų augintinis normaliai reaguos į svetimus žmones, galite pradėti treniruotę, įtraukdami žmones su akiniais ir barzdomis. Kai tik šuo puikiai susitvarkys su elgesio koregavimo pratybomis namų aplinkoje, pradėkite jas kartoti įvairių draugų namuose, o galiausiai – įvairiose vietose ir esant įvairioms situacijoms. Iš lėto pratinkite prie  „priedų“, tokių kaip skrybėlės, didelės rankinės, akiniai nuo saulės ir kuprinės, galiausiai pakeiskite jums elgesio koregavimo pratybų metu padedantį asmenį (pvz.: žmogus su barzda, žmogus su vaikštyne).

Paprastai šunims, kurie bijo žmonių, vaistai nėra išrašomi, tačiau išskirtiniais atvejais gali padėti nerimą slopinantys vaistai. Jeigu jūsų gyvūnas yra ypatingai baikštus, jums reikėtų aptarti šį metodą su savo veterinarijos gydytoju.

Jeigu galite, stenkitės apsaugoti šuniuką nuo jam grėsmingų situacijų

Daugeliu atveju šunims neišsivysto žmonių baimė. Jei pirmaisiais gyvenimo mėnesiais šuniukai turi pakankamai galimybių ugdyti savo socialinius santykius. Su šuniukais dažnai ir švelniai bendraujant, jie auga normalios psichikos. Nenaudokite šiurkščių treniravimo metodų bei fizinių bausmių. Puikus teigiamo auklėjimo būdas yra lankymas užsiėmimų, kuriuose užtikrinamas šuniukų socialinis bendravimas su įvairiais žmonėmis, šunimis ir įvairia aplinka.