Augintinio tualeto reikalų ABC
Mūsų partneriai – Žvėryno veterinarijos gydykla ir Pinigų karta parengė naudingų straipsnių ciklą. Malonaus skaitymo!
Visi nors kartą auginę šunį ar katę žino, atsiradus augintiniui tvarką namuose palaikyti prireiks nemažai pastangų. Jei ne ištampyti daiktai, tai tualeto reikalai gali tapti tikra problema, ypač šunų mylėtojams. Tad pateikiame jums keletą patarimų ir principų, kuriais vadovaudamiesi pripratinsite savo augintinį gamtinius reikalus atlikti ten, kur reikia, o naktį atsikėlus iš lovos nereiks baimintis, kad tamsoje įminsite į nemalonią staigmeną.
Šuo namuose
Jei namo parsinešėte naują gyventoją šunelį, turėtumėte atsižvelgti į šiuo dalykus:
Pradžia. „Šunelį prie tualeto vietos namuose reikėtų pradėti pratinti jau 2-3 mėnesių amžiaus“, – sako Žvėryno veterinarijos gydyklos gydytojo asistentė Margarita Semenovič. Galite pasinaudoti tokiu būdu: išklokite kuo didesnį grindų plotą laikraščiais ar popieriumi, kai šunelis ant jų išsituštins pagirkite jį. Laikui bėgant dengiamą plotą mažinkite, atkreipkite dėmesį, kad šuo prie savo guolio tualeto tikrai neįsirengs, tad popierių klokite kiek toliau. Galiausiai šunelis turėtų priprasti tuštintis eiti į tą pačią vietą.
Paskatinimas. Visada skatinkite šunį už gerus darbus t.y. geroje vietoje atliktą gamtinį reikalą. Anot M.Semenovič, tai reikėtų daryti per 2 sekundes nuo to laiko, kai šunelis atlikto gamtinius reikalus, tik tuomet jis supras, už ką yra giriamas. Skatinti galite pagyromis, skanėstais, paglostymu ar žaidimu.
Barimas. Jis turi apsiriboti žodžiais negalima arba ne, tačiau jokiu būdu nerėkite ir nemuškite šunelio. „Jei bausite augintinį, jis bijos tuštintis ir prie žmonių daugiau to nebedarys, geriau palauks, kol liks vienas ir tada padarys, kur norės“, – tikina veterinarijos gydytojo asistentė.
Veiksmai. Jei pamatot, kad šunelis daro savo reikalus netinkamoje vietoje, galite jį sustabdyti, išnešti į lauką ir parodyti, kurioje vietoje reikėtų daryti. Tačiau viską daryti reikia greitai, tik tuomet augintinis supras, kas vyksta.
Pasekmės. Jei grįžę namo randate balutę ar krūvelę, nepulkite ant šuns rėkti, jį mušti ar trinti jo sunkutį į netinkamoje vietoje atliktą reikalą. „Taip turėsite tik purviną šunį, bet jis tikrai nesupras, kodėl pykstate ir ką blogo jis padarė“, – aiškina M.Semenovič. Anot jos, šuo savo veiksmus supranta tik labai trumpą laiko tarpą, tad jei subarsite jį tuo metu, kai jis šlapinasi į kampą arba 2 sekundes po to, galite tikėtis, kad šuo supras. Tačiau jei grįšite namo po dviejų valandų, kai buvo palikta krūvelė ant kilimo ir pulsite bartis, šuo tikrai nesuvoks, kodėl tai vyksta.
Vietos. Jei šunelis ima tuštintis kažkurioje namų vietoje, daugiau jo ten nebeįleiskite. Grindis gerai išvalykite, dezinfekuokite ir panaikinkite kvapus, antraip įsprukęs augintinis būtinai aptiks tą vietą ir vėl pridarys.
Laikas. Šuo paprastai tuštinasi po valgio ir po miego. Pagrindiniai požymiai, kad jį spaudžia reikalas – įnirtingas grindų uostinėjimas toje vietoje, kur jis ruošiasi tai atlikti. Ką daryti? Tuo metu galite šunelį išvesti į lauką, kad jis net nespėtų padaryti namuose arba pakišti laikraštuką. Kai jis padarys tinkamoje vietoje, būtinai pagirkite. Jei norite, kad šuo gamtinius reikalus darytų panašiu metu kasdien, pasistenkite jį ir maitinti panašiu metu kiekvieną dieną.
Laukas. Į lauką šunelį galite pradėti vesti maždaug 3 mėnesių amžiaus, kuomet jis jau paskiepytas ir gavęs vaistų nuo kirminų, neatlikus šių procedūrų augintinis gali pasigauti kokią ligą. Lauke jį veskite į tą vietą, kurioje norite, kad augintinis tuštintųsi. Kai šuo tai padarys, pagirkite jį ir paskatinkite. „Laikui bėgant šuo bręsta ir pagal kvapus atsirenka tą vietą, kurioje jam reikia daryti“, – tikina veterinaro asistentė. Į lauką šunelį veskite kuo dažniau, tuomet tikrai neteks sukti galvos, kad jis pridarys namuose.
Kačių auginimas namuose
Jei jūsų namuose apsigyveno katė, viskas bus kur kas paprasčiau, mat šie gyvūnai daug greičiau įsimena vietą, kur turėtų daryti savo reikalus:
Dėžutė. Įrenkite augintinei dėžutę su kraiku, įkelkite ją ten, galite su jos letenėle pakasti. Tuomet ji apsiuostys ir žinos, kad būtent čia yra vieta, kur reikia tuštintis, mat katės nori savo reikalus užkasti, o dėžutė tam labai tinkama vieta.
Kraikas. Kraiko rūšį katėms keiskite atsargiai, mat joms gali nepatikti netgi naujojo kraiko garsas, kai jis kapstomas. Tuomet į tą dėžutę katė nebelips, o tuštintis keliaus ten, kur sugalvos.
Kerštas. „Jei katė kažkur pradeda šlapintis kerštaudama, praktiškai jokios priemonės nepadės“, – tikina M.Semenovič. Tad elkitės su savo augintine gražiai ir ji savo gamtinius reikalus darys tik ten, kur reikia.